Google Tilt Brush – Yeni Çağ Başlıyor

Artık bulunduğunuz her ortam Google Tilt Brush ile 3 Boyutlu tuvale dönüşüyor. Google’ın beklenmeyen bu altın golü Dijital Sanat Dünyasında yeni bir çağ başlatıyor.Henüz başlayan Sanal Gerçeklik Festivali KledioscopeVR‘a yeni yeni ısınırken Google beklenmeyen bir hamleyle tüm dijital sanat dünyasını şaşırtarak yeni bir çağın habercisi oldu. Bomba gibi bir haberle festivale damgasını vuran Google Tilt Brush dijital dünyadaki raflardaki yerini aldı ve satışa sunuldu.

Disney Animator Glen Keane 2015 – HTC Vive Performance

Çoğu zaman teknolojinin hızlı gelişimini takip edemediğimiz bu dönemde gelen en güzel ve yaratıcı gelişmelerden birisi olan Google Tilt Brush yüz yıllardır süregelen geleneksel çizim araçlarını ve tekniklerinin belkide evrim geçirmesini sağlayacak teknolojisiyle gündemin zirvesine oturdu. Yenilik anlayışını ve teknoloji öncülüğünü bir kez daha kanıtlayan Google resmi blogundan sanal gerçeklik boyama uygulaması Tilt Brush‘ı resmen duyurdu.

Ağırlıklı olarak Bilgisayar ve konsol oyunlarının satışının yapıldığı Steam‘de satışa sunulan Google Tilt Brush, HTC Vive sanal gerçeklik başlığına sahip kullanıcılara 3 boyutlu çizim deneyimi sunuyor. Kullanıcının bulunduğu ortamı 3 boyutlu tuvale dönüştüren uygulama 2 Boyutu temsil eden X ve Y eksenlerine ek olarak 3. Boyut  Z ekseni de dahil ederek sanat dünyasına yeni bir boyut kazandırmış oldu. Sadece fırça ile yetinmek istemeyenler için Google Tilt Brush uygulama paletlerine yıldızlar, ateş parçacıkları, kar taneleri gibi pek çok  farklı kullanım aracı eklemeyi ihmal etmemiş. Sadece çizgisel fırça darbeleri değil yüzey algoritması da içeren Google Tilt Brush 3 boyutlu modelleme yazılımlarına benzer fakat çok daha pratik, eğlenceli ve deneysel bir deneyim vaadediyor.

Şu an Paris’te bulunan Google Cultural Institiue ekibi The Lab ise uygulamanın sınırlarını keşfetmek üzere yaratıcı işler ortaya çıkarmakla meşgul. İlerleyen dönemde daha da geliştirilerek pek çok farklı uygulamaya ve reklam dünyasına da kapı açacağını düşündüğüm Tilt Brush’ı sık sık göreceğimizi tahmin etmek pek de zor görünmüyor. Özellikle kullanıcı deneyimi ve dijital sanat sergileri, enstelasyon deneyimleri gibi farklı alanlarda yaratıcı işleri pek yakında hep beraber göreceğiz.