Sanat Müzesinde IKE Andrews Virali

Hollada Modern Sanatlar Müzesinde gerçekleşen hadise. Aslında IKEA’nın çok başarılı diyebileceğim bir virali olan çalışmada Hollandalı şaka ekibi  sanat severleri  öyle bir trolledi ki inanamayacaksınız.

Günümüz teknolojisi ile birlikte gelişen ve değişen şartlar eşliğinde sanatçılarında bakış açıları değişiyor ve gelişiyor. Tam da bu noktada devreye giren modern sanatlar bu değişimin rüzgarına kapılarak entellektüel ve yaratıcı bakış açısıyla birlikte çok farklı eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Topluluk ve güven duygusunun bulunulan ortam şartlarına göre psikolojik olarak nasıl da farklılık gösterebildiğini gözler önüne seren bu şaka bakış açınızı bir hayli değiştireceğe benziyor. Tamamen “objektif olarak değerlendirmek” ve kendimizi “bağlayıcı şartlardan soyutlayabilmek” adına biraz düşündürücü ve bir okadar da eğlenceli olan şakada izleyecekleriniz sizi eğlendirecek…

ikea-viral1

Şakanın ( viral’in ) senaryosu eşliğinde olaylar şöyle gelişiyor. IKEA’dan 10? karşılığından alınan seri üretim tablo, Hollanda’da bulunan Arnhmen Modern Sanatlar Müzesi’ne (Arnhem Modern Art Museum) yerleştiriliyor. Müzeye gelen sanatseverlere sanat eserinin IKE Andrews adlı sanatçıya ait olduğu ve eser hakkındaki görüşleri ile tablonun tahmini değeri hakkındaki düşünceleri soruluyor. Sanatseverler ise “İnanılmaz,” “Sanatçının kafasının içindeki kaosun bir yansıması” gibi yorumlarda bulunuyor.

ikea-viral2
Eserin tahmini fiyatı için yapılan yorumlar ise dudak uçuklatacak cinsten. 200.000?, 666.000? ve son olarak 2.500.000? gibi tahminlerde bulunan sanatseverler işin aslını öğrendiklerinde ise kahkahalara boğuluyorlar :)

ikea-viral3

İyisi mi siz videoyu izleyin :)